Domowe sposoby usuwania plam z soli

  • Najmniej inwazyjnym sposobem na pozbycie się plam z soli jest czyszczenie wewnętrzną stroną skórki kilkudniowego chleba (ważne, aby chleb nie był czerstwy) Dzięki swoim właściwościom absorpcyjnym, chleb jest w stanie wchłonąć część soli, która wsiąkła w materiał, którym pokryty jest but.
  • Przy niewielkich plamach można spróbować zmyć je delikatnie wodą z mydłem, nie powinno się przesadzać z ilością wody wcieraną w buty, dlatego lepiej przetrzeć obuwie lekko zwilżoną szmatką, a jeśli to nie przyniesie skutku, wypróbować sposób ze skórką od chleba.
  • Przy mocniejszym zasoleniu, sprawdzonym sposobem jest delikatne przemycie wierzchu buta roztworem octu. W tym celu mieszamy zwykły ocet spożywczy z wodą w stosunku 1:1 (pół na pół). Tak przyrządzonym preparatem czyścimy buty szmatką namoczoną w roztworze, przy czym staramy się jak najmniej zamoczyć obuwie podczas zabiegu. Następnie buty powinny dokładnie wyschnąć w temperaturze pokojowej. Nigdy nie powinno się suszyć obuwia na grzejnikach, pod grzejnikami, w ich bezpośredniej bliskości, gdyż prowadzi to do szybszego niszczenia materiału, z jakiego wykonane są buty, dotyczy to w szczególności obuwia skórzanego lub skóro podobnego.
  • Trzeba pamiętać, że domowe sposoby powinno się stosować tylko doraźnie. Po takim zabiegu zalecane jest zakupienie preparatu odsalającego, który pozwoli na dokładne usunięcie soli wchłoniętej przez buty.